Marko Lehtosalo Instagram – Tjäderäventyret 2022 började med att vi åkte till en stuga dit inga bilvägar finnes. Jag Daniel och Emil dundrade över piteåälven med liten båt med livet som insats.
Efter installation i stugan var det dags för jakt.
Finnspetsen Låga fick fint ståndskall och uppgiften var allvarlig -Känn ingen press men vi behöver den som middag. Jag bommade såklart. Tankar som att jag är inte värd att vara här. Skicka hem mig, jag är inte värd att vara i ert sällskap. Jag plockar svamp istället. Mitt vapen är trasigt. Kikarsiktet är felinställd osv. Totalt mörker.
Efter en stund får Låga upp ståndskall nr 2. Smög som en skogsninja. Hittar fågeln och träffar fint. Middagen fixad, plötsligt var jag fågeljägare nr 1 och frågade om grabbarna ville ha tips om just fågelsjakt. På vägen hem fiskade jag även upp en öring. Perfekt som förrätt.
1 mils promenad i kuperad terräng avverkades idag. Finska gubbens kropp är trasig. Nu sova och imorrn är det på’t igen. Tystnaden är stundtals så brutal att mina tinnitusskadade öron skriker. Men det gör inget. Älskar att vara här. Tack Daniel och Emil ❤️ #arjeplog @daniel_myrestam @langtbortfranstan
Förresten bespara mig massa babbel om du inte gillar jakt. Avfölj gärna istället 🙏🏼 Kommer radera och blockera om det sker. | Posted on 14/Oct/2022 01:32:18



