Lina Thomsgård Instagram – Idag presenterar @kvinnohistoriska en stor satsning för våra kommande år: Arkivism! För kvinnors del i historien och långsiktig förändring med allmänhetens deltagande. Var med och förändra framtidens historieskrivning!
Snart är den tid vi lever i nu historia. Vad kommer de som vill förstå vår samtid att hitta om oss då?
Till stor del hänger det på vad vi har bevarat i arkiven, den viktiga plats där vi lagrar information och förvarar våra minnen – och där är kvinnors berättelser svåra att hitta, precis som i den breda historieskrivningen. Så kommer det att fortsätta om vi inte förändrar något.
Det är dags för Arkivism.
Med Arkivism bjuder Stockholms Kvinnohistoriska in allmänheten, arkiv, föreningar, företag och andra att delta i en gemensam satsning som ska göra det lättare för fler att hitta kvinnors historia i arkiven, och lättare att dokumentera och bevara samtiden för framtiden. Vi uppmanar kvinnor att arkivera sina liv och gärningar – ni är historiska!
Tillsammans kan vi alla hjälpa framtiden till en historieskrivning som bättre speglar världen som den ser ut i dag. Som inkluderar din mormors erfarenheter och gärningar, din förenings historia eller dig och ditt liv. Och vi börjar nu.
Vill du veta mer om hur du kan gå på skattjakt och hitta kvinnorna i arkiven, och lyfta deras liv ur glömska? Vill du förstå varför det är viktigt att du själv dokumenterar och bevarar ditt liv, eller ditt företags historia? Satsningen pågår över flera år med publikationer, arkivutgrävningar, kurser, workshops och publika arrangemang.
Läs mer på vår webb www.kvinnohistoriska.se/Arkivism och följ vårt nyhetsbrev för att hålla dig uppdaterad om Arkivism – och för att se hur just du kan engagera dig!
(Tack @larssonhelene för att du drivit på detta så engagerat från start. Nu är vi igång!)
#arkivism | Posted on 08/Mar/2021 13:49:37



