Home Actress Maria Veitola HD Instagram Photos and Wallpapers March 2024 Maria Veitola Instagram - Olin viikonloppuna ystäväni kanssa Hiljaisuus-retriitissä.🧘🏼‍♀️🧘🏼‍♀️ Oltiin buukattu tää vetäytyminen kauan sitten, ja sen lähestyessä meitä nauratti se, että me aiotaan istua viisi tuntia suuntaansa junassa ja maksetaan siitä, että voidaan olla kaukana kotoa, hiljaa yhdessä. Mutta se oli loistavaa! Ehdittiin puhua syvällisiä junassa, perillä sit hiljennyttiin ja köllittiin. Retriitti oli lemppari Helena Karhun vetämä, ollaan oltu hänen retriiteillä aiemminkin. Helenalla on vahva luontosuhde ja perinnekulttuuri läsnä kaikessa tekemisessä, siksikin hänen taikapiirissään on aina maadottavaa olla. Hiljaisuus tapahtui Pohjois-Karjalassa, Rääkkylän Villa Ruusulassa jota pyörittävät laulaja-lauluntekijä Sari Kaasinen ja hänen puolisonsa Pete. Me meditoitiin ja rentouduttiin ja saatiin lisäksi nauttia karjalaisesta vieraanvaraisuudesta, notkuvista herkkupöydistä, puhtaista lakanoista, saunasta ja avannosta. Mikä parasta, Sari soitti meille ihmeellisesti kanteletta ja lauloi tervetuliaisiksi ja lähtiäisiksi. Nautin niin kun sain kylpeä karjalaisuudessa, rakkaassa murteessa, maisemissa ja tavoissa. Aina on ikävä sinne, omalle kasvualustalle. Kaikki eivät toki voi valita hiljaisuutta elämäänsä, monilla ei vain ole ketään kenelle puhua. Itse viihdyn hiljaisuudessa ja kaipaan sitä annoksen joka päivään, mutta yleensä se vaatii sen, että olen kotona yksin. Ja sehän on ihan eri juttu, kuin olla yhteisellä sopimuksella järjestetysti hiljaa, tuntemattomien ihmisten kanssa samoissa tiloissa melkein kaksi vuorokautta. Kun oli hiljaista, oli niin paljon tilaa ja aikaa ajatella omia ajatuksia. Sitäkin olin kaivannut. Ei ollut kiire, kukaan ei keskeyttänyt, ei tarvinnut kiinnostua kenenkään asioista, eikä omia ajatuksia tarvinnut jakaa. Päivät tuntuivat ihanan pitkiltä. Tämä postaus toimikoon muistilappuna teille, että tehkää rakkauden teko itsellenne: ottakaa aikaa ja tilaa omille ajatuksille, levolle ja hiljaisuudelle. Enemmän pitäisi ihmisten tehdä rauhoittavia asioita myös yhdessä. Ja hellikää juurianne, sitä hyvää ja kaunista maaperää, jossa olette kasvaneet. Rikkaruohot ja muut rumat menneisyyden roippeet kannattaa toki käsitellä ja kipata kaatopaikalle.

Maria Veitola Instagram – Olin viikonloppuna ystäväni kanssa Hiljaisuus-retriitissä.🧘🏼‍♀️🧘🏼‍♀️ Oltiin buukattu tää vetäytyminen kauan sitten, ja sen lähestyessä meitä nauratti se, että me aiotaan istua viisi tuntia suuntaansa junassa ja maksetaan siitä, että voidaan olla kaukana kotoa, hiljaa yhdessä. Mutta se oli loistavaa! Ehdittiin puhua syvällisiä junassa, perillä sit hiljennyttiin ja köllittiin. Retriitti oli lemppari Helena Karhun vetämä, ollaan oltu hänen retriiteillä aiemminkin. Helenalla on vahva luontosuhde ja perinnekulttuuri läsnä kaikessa tekemisessä, siksikin hänen taikapiirissään on aina maadottavaa olla. Hiljaisuus tapahtui Pohjois-Karjalassa, Rääkkylän Villa Ruusulassa jota pyörittävät laulaja-lauluntekijä Sari Kaasinen ja hänen puolisonsa Pete. Me meditoitiin ja rentouduttiin ja saatiin lisäksi nauttia karjalaisesta vieraanvaraisuudesta, notkuvista herkkupöydistä, puhtaista lakanoista, saunasta ja avannosta. Mikä parasta, Sari soitti meille ihmeellisesti kanteletta ja lauloi tervetuliaisiksi ja lähtiäisiksi. Nautin niin kun sain kylpeä karjalaisuudessa, rakkaassa murteessa, maisemissa ja tavoissa. Aina on ikävä sinne, omalle kasvualustalle. Kaikki eivät toki voi valita hiljaisuutta elämäänsä, monilla ei vain ole ketään kenelle puhua. Itse viihdyn hiljaisuudessa ja kaipaan sitä annoksen joka päivään, mutta yleensä se vaatii sen, että olen kotona yksin. Ja sehän on ihan eri juttu, kuin olla yhteisellä sopimuksella järjestetysti hiljaa, tuntemattomien ihmisten kanssa samoissa tiloissa melkein kaksi vuorokautta. Kun oli hiljaista, oli niin paljon tilaa ja aikaa ajatella omia ajatuksia. Sitäkin olin kaivannut. Ei ollut kiire, kukaan ei keskeyttänyt, ei tarvinnut kiinnostua kenenkään asioista, eikä omia ajatuksia tarvinnut jakaa. Päivät tuntuivat ihanan pitkiltä. Tämä postaus toimikoon muistilappuna teille, että tehkää rakkauden teko itsellenne: ottakaa aikaa ja tilaa omille ajatuksille, levolle ja hiljaisuudelle. Enemmän pitäisi ihmisten tehdä rauhoittavia asioita myös yhdessä. Ja hellikää juurianne, sitä hyvää ja kaunista maaperää, jossa olette kasvaneet. Rikkaruohot ja muut rumat menneisyyden roippeet kannattaa toki käsitellä ja kipata kaatopaikalle.

Maria Veitola Instagram - Olin viikonloppuna ystäväni kanssa Hiljaisuus-retriitissä.🧘🏼‍♀️🧘🏼‍♀️ Oltiin buukattu tää vetäytyminen kauan sitten, ja sen lähestyessä meitä nauratti se, että me aiotaan istua viisi tuntia suuntaansa junassa ja maksetaan siitä, että voidaan olla kaukana kotoa, hiljaa yhdessä. Mutta se oli loistavaa! Ehdittiin puhua syvällisiä junassa, perillä sit hiljennyttiin ja köllittiin. Retriitti oli lemppari Helena Karhun vetämä, ollaan oltu hänen retriiteillä aiemminkin. Helenalla on vahva luontosuhde ja perinnekulttuuri läsnä kaikessa tekemisessä, siksikin hänen taikapiirissään on aina maadottavaa olla. Hiljaisuus tapahtui Pohjois-Karjalassa, Rääkkylän Villa Ruusulassa jota pyörittävät laulaja-lauluntekijä Sari Kaasinen ja hänen puolisonsa Pete. Me meditoitiin ja rentouduttiin ja saatiin lisäksi nauttia karjalaisesta vieraanvaraisuudesta, notkuvista herkkupöydistä, puhtaista lakanoista, saunasta ja avannosta. Mikä parasta, Sari soitti meille ihmeellisesti kanteletta ja lauloi tervetuliaisiksi ja lähtiäisiksi. Nautin niin kun sain kylpeä karjalaisuudessa, rakkaassa murteessa, maisemissa ja tavoissa. Aina on ikävä sinne, omalle kasvualustalle. Kaikki eivät toki voi valita hiljaisuutta elämäänsä, monilla ei vain ole ketään kenelle puhua. Itse viihdyn hiljaisuudessa ja kaipaan sitä annoksen joka päivään, mutta yleensä se vaatii sen, että olen kotona yksin. Ja sehän on ihan eri juttu, kuin olla yhteisellä sopimuksella järjestetysti hiljaa, tuntemattomien ihmisten kanssa samoissa tiloissa melkein kaksi vuorokautta. Kun oli hiljaista, oli niin paljon tilaa ja aikaa ajatella omia ajatuksia. Sitäkin olin kaivannut. Ei ollut kiire, kukaan ei keskeyttänyt, ei tarvinnut kiinnostua kenenkään asioista, eikä omia ajatuksia tarvinnut jakaa. Päivät tuntuivat ihanan pitkiltä. Tämä postaus toimikoon muistilappuna teille, että tehkää rakkauden teko itsellenne: ottakaa aikaa ja tilaa omille ajatuksille, levolle ja hiljaisuudelle. Enemmän pitäisi ihmisten tehdä rauhoittavia asioita myös yhdessä. Ja hellikää juurianne, sitä hyvää ja kaunista maaperää, jossa olette kasvaneet. Rikkaruohot ja muut rumat menneisyyden roippeet kannattaa toki käsitellä ja kipata kaatopaikalle.

Maria Veitola Instagram – Olin viikonloppuna ystäväni kanssa Hiljaisuus-retriitissä.🧘🏼‍♀️🧘🏼‍♀️

Oltiin buukattu tää vetäytyminen kauan sitten, ja sen lähestyessä meitä nauratti se, että me aiotaan istua viisi tuntia suuntaansa junassa ja maksetaan siitä, että voidaan olla kaukana kotoa, hiljaa yhdessä.

Mutta se oli loistavaa! Ehdittiin puhua syvällisiä junassa, perillä sit hiljennyttiin ja köllittiin.
Retriitti oli lemppari Helena Karhun vetämä, ollaan oltu hänen retriiteillä aiemminkin. Helenalla on vahva luontosuhde ja perinnekulttuuri läsnä kaikessa tekemisessä, siksikin hänen taikapiirissään on aina maadottavaa olla.

Hiljaisuus tapahtui Pohjois-Karjalassa, Rääkkylän Villa Ruusulassa jota pyörittävät laulaja-lauluntekijä Sari Kaasinen ja hänen puolisonsa Pete. Me meditoitiin ja rentouduttiin ja saatiin lisäksi nauttia karjalaisesta vieraanvaraisuudesta, notkuvista herkkupöydistä, puhtaista lakanoista, saunasta ja avannosta.
Mikä parasta, Sari soitti meille ihmeellisesti kanteletta ja lauloi tervetuliaisiksi ja lähtiäisiksi.
Nautin niin kun sain kylpeä karjalaisuudessa, rakkaassa murteessa, maisemissa ja tavoissa. Aina on ikävä sinne, omalle kasvualustalle.

Kaikki eivät toki voi valita hiljaisuutta elämäänsä, monilla ei vain ole ketään kenelle puhua. Itse viihdyn hiljaisuudessa ja kaipaan sitä annoksen joka päivään, mutta yleensä se vaatii sen, että olen kotona yksin.
Ja sehän on ihan eri juttu, kuin olla yhteisellä sopimuksella järjestetysti hiljaa, tuntemattomien ihmisten kanssa samoissa tiloissa melkein kaksi vuorokautta.
Kun oli hiljaista, oli niin paljon tilaa ja aikaa ajatella omia ajatuksia. Sitäkin olin kaivannut. Ei ollut kiire, kukaan ei keskeyttänyt, ei tarvinnut kiinnostua kenenkään asioista, eikä omia ajatuksia tarvinnut jakaa. Päivät tuntuivat ihanan pitkiltä.

Tämä postaus toimikoon muistilappuna teille, että tehkää rakkauden teko itsellenne: ottakaa aikaa ja tilaa omille ajatuksille, levolle ja hiljaisuudelle.
Enemmän pitäisi ihmisten tehdä rauhoittavia asioita myös yhdessä.

Ja hellikää juurianne, sitä hyvää ja kaunista maaperää, jossa olette kasvaneet. Rikkaruohot ja muut rumat menneisyyden roippeet kannattaa toki käsitellä ja kipata kaatopaikalle. | Posted on 05/Mar/2024 23:41:35

Maria Veitola Instagram – Kirjoitin hetki sitten postauksen siitä, millaista hoitoa olen saanut elämäni aikana niin sanottuihin naistenvaivoihin. Mulle oli iso yllätys, miten suosittu siitä tuli. 

Se johtuu varmaan siitä, että aihepiiri resonoi niin laajaan joukkoon. Niinhän se todella onkin – lähes puolet suomalaisista kärsii kuukautisista ja monet niihin liittyvistä kivuista. Kaikille heistä tulee vaihdevuodet ja monille myös erilaisia muita naistentauteja. On tosiaan käsittämätöntä, miten vähän näistä puhutaan. Se liittynee häpeään – naistenvaivat eivät ole vieläkään helppo ja hyväksytty puheenaihe. ❤️‍🩹

Siksi tuntui ihanalta, hoitavalta ja nähdyksi tulleelta kun niin moni teistä, sadat ja taas sadat jaoitte kokemuksianne. Monet niistä olivat keskenään samanlaisia. Erityisen moni tuntui samaistuvan kirjoituksiini kierukasta ja hormonaalisesta ehkäisystä. 

Moni myös kysyi tarkennuksia ja täältä pesee. 🫢

Kierukka on mulla vain osa hormonikorvaushoitoa, jolla hoidetaan menopaussin oireita. Lisäksi syön estrogeenia. 

Otin ensimmäisen hormonikierukkani aikoinaan raskaudenkeskeytyksen jälkeen, koska pelkäsin niin paljon raskaaksi tulemista. Se on muuten tyyliin ainoa seksuaalikasvatus mitä koskaan sain nuoruudessani – älä vain tule raskaaksi. Pelko siitä ylitti pelot liittyen syöpiin, tai vaikkapa hormonaaliseen ehkäisyyn liittyvistä mielenterveysongelmista.

Hullua, eikö? Mutta varmaan samaistuttavaa. Mulla on ollut jonkun sorttinen hormonaalinen ehkäisy käytössä vuosikymmeniä. Olen ajatellut, että mielenrauha voittaa kaikenlaiset biologiset haittavaikutukset. Vaikea sanoa, että onko asia todella niin. 

Toisaalta kierukka voi olla apu iho-ongelmiin tai runsaisiin, epäsäännöllisiin kuukautisiin ja toimii monille ensiapuna vaihdevuosissa. 

Mitä ajatuksia tästä? Kommentoi alle ja jaa kokemuksesi, mua vertaistuki ja avoin puhe kokemuksista ainakin auttaa. 💘

#menopaussi
#vaihdevuodet 

❤️📸 @iida.schwartz
Maria Veitola Instagram – Tänään on naistenpäivä. Siksi toivoisin, että te kaikki – erityisesti miehet, antaisitte muutaman minuutin tälle postaukselle.

💐 Tasa-arvo ei nimittäin ole valmis. 💐

Naisilla on tässä yhteiskunnassa edelleen hoivavastuu, mikä tarkoittaa sitä että naisten oletetaan hoitavan lapset, vanhukset ja sairaat niin kotona kuin töissä. 
Naisvaltaisilla aloilla palkat ovat pienemmät ja työolot huonommat.
Kotityötkin kaatuvat naisten niskaan.

Suomi on EU:n mukaan Euroopan toiseksi turvattomin maa naisille. Suomessa naisista yli puolet (57%) on kokenut fyysistä väkivaltaa, seksuaaliväkivaltaa tai uhkailua. 

Naisilla, sukupuolivähemmistöistä puhumattakaan, ei yksinkertaisesti ole samoja oikeuksia tai vapauksia kuin miehillä. Syy siihen on yksinkertainen: niin on ollut aina.

Älä käsitä väärin, monet naisiin kohdistuvat epäkohdat ovat parantuneet ja menneet eteenpäin. Lakeja on säädetty suojelemaan naisten ja tyttöjen oikeuksia ja monia lasikattoja on rikkoutunut viime vuosikymmenen aikana. Se tarkoittaa sitä, että nainen on ensimmäistä kertaa toiminut sellaisessa tehtävässä, jota aina aiemmin on hoitanut mies. Olemmekin saaneet nähdä naispresidentin sekä esimerkiksi useita naisia piispoina ja puolueiden puheenjohtajina.

Ei riitä, että vain naiset osallistuvat talkoisiin, joissa pyritään muuttamaan yhteiskuntaa oikeudenmukaisemmaksi. Meitä jokaista tarvitaan ja muutos hyödyttäå kaikkia. Myös miehiä ja ennen kaikkea erilaisia vähemmistöjä. 

Toivoisinkin, että tänä naistenpäivänä pysähtyisit sen asian äärelle, mitä juuri sinä voit tehdä? 

Jospa liittyisit Naisten Pankin, Planin tai Unicefin kuukausilahjoittajaksi? Ja jos olet jo sellainen, mites olisi vaikka Naisliitto Unionin jäsenyys tai lahjoitus Naisten Linjalle, Lääkärit ilman rajoja järjestölle tai UN Womenille?

Rahan antamisen lisäksi voit vaikuttaa suoraan jakamalla tietoa. Mitä jos ottaisit nämä teemat esille seuraavalla kerralla kun tapaat ystäviäsi?

Kysy tuttavapiirisi naisilta ja sukupuolivähemmistöihin kuuluvilta ihmisiltä, että miten voit auttaa? Mitä he kaipaisivat tänä naistenpäivänä ja elämässä muutenkin?

Näillä sanoilla, aivan ihanaa naistenpäivää. 💘

Check out the latest gallery of Maria Veitola