Kalle Zackari Wahlström Instagram – Hej det är jag. Är och jagar men känner att jag vill säga en grej. Ber om ursäkt att jag spänner blicken i dig, men det här är viktigt.
På söndag är det val. Och det är det första viktiga. Du måste rösta. Kolla upp hur du gör, var du gör och bestäm med nån att ni ska gå tillsammans. Ok?
Det andra viktiga är hur du röstar. Och det låter jag vara upp till dig. Men kom ihåg att din röst spelar roll. Din röst är med och bestämmer vilket land du får leva i. Vilket land dina barn ska leva i. Så tänk efter noga. Det känns som att vi står inför ett vägskäl.
Antingen röstar du för solidaritet och jämlikhet. För ett land där vi hjälper varandra och andra. Där skola och vård är till för oss medborgare och inte för att dom rika ska bli ännu rikare. Där vi kämpar för feminism och arbetsrätt, mot klasskillnader. Ett land där vi tar klimatförändringarna på allvar och låter evidens bestämma över brott och straff.
Eller så röstar du på dom andra. Dudesen. Dom som sätter sin tilltro till marknaden och tycker att riskkapitalbolag ska driva sjukhus och flyktingförläggningar och förskolor. Som vill bilda regering med stöd av gänget som grundades av skinnskallar. Med dom som klottrade BSS på busshållplatsen och spöade mig i nian för att jag hade ”bögiga kläder”. Som bjöd in SS-soldater som talare på partimöten och som har avlönade människor vars arbetsuppgift är att sprida hat och öka polariseringen. Som fått för sig att det är dom allra svagaste i samhället som är problemet (protip: det är dom rikaste som är problemet).
Det gänget kan du också rösta på. Om du vill.
Så inför söndag: gör en plan att rösta. Och bestäm dig för hur du vill att vi ska ha det i Sverige. Längtar du efter folkhem eller trumpifiering? Alla tillsammans eller var och en för sig?
Valet är ditt. Men landet efter det valet är vårt. Och våra barns.
Hej då!
Ps. Om du känner att du behöver avfölja mig pga ovan så går det jättebra. Du behöver inte ens anmäla dig i receptionen på vägen ut. Puss. | Posted on 05/Sep/2022 17:00:49


