Marcus Berggren Instagram – Håller på och packar för att flytta hem till Göteborg efter nästan tio år i Stockholm. Hittade min anteckningsbok från den första tiden och den inleds med ett brev (oklart till vem):
”Brev från huvudstaden. Det är inte utan mörker i hjärtat som jag skriver det här. Jag lämnade min kära hamnstad, mitt älskade Göteborg för ett jobb. Jag har alltid velat göra något kreativt med mina vakna timmar och kunde jag dessutom få betalt hade det varit ENASTÅENDE. Mitt huvud är så belamrat med idéer och projekt att det ofta gör ont att tänka. Det är fullt där inne så alla idéer skaver mot varandra och det tillkommer ständigt nya. Jobbet i Stockholm som jag kämpat för att få i ett halvår genom intervjuer och workshops gick ut på att utveckla koncept för teve. Åh vilken fröjd att få fakturera för sitt tankegods! Att få släppa ut några idéer ur min lilla hjärna. Om jag har idéer för teve? Snälla jag skiter idéer för teve. När jag bajsar kommer det inte ut bajs utan idéer för teve. Ursäkta min orena svenska. Som tur var fick jag jobbet! Oturligt nog beslutade höjdarna i USA att lägga ner bolagets utvecklingsgrupp i Sverige. Den första tanken som slog mig då var hur smart det egentligen var att lämna mina vänner, min gosiga grotta i Grimmered och mitt livs kärlek… för vadå? Men smart har jag aldrig varit. Smarta människor går på Chalmers och får ett jobb. Det behövdes något för att locka hit mig. Så det är inte heller utan ljus i hjärtat som jag inser att jag nu har en hel livstid i mina händer och inga måsten alls. Förutom att jag måste skapa. Jag är hellre hemlös med en dröm än drömlös i ett hem.
/Jan Marcus
P.S.
Det verkar vara något slags lajv här på söder där alla tjejer lajvar Rebecca & Fiona och alla killar ser ut som Lorentz roddare. Nu ska jag gå och lägga en blomma på Cornelis grav. Den är nära.
D.S.”
Tack alla som gjorde huvudstaden till en fetegrym plats. Hela mitt liv hände här. Till skillnad från Håkan är jag skyldig en massa människor nåt.
🖤🕵️♂️ | Posted on 06/May/2024 02:53:54
Check out the latest gallery of Marcus Berggren



