Micael Bindefeld Instagram – Eva Swartz Grimaldi
1956 – 2024
–
–
För några dagar sedan somnade Eva.
–
Att förlora en av sina allra närmaste vänner är så oerhört smärtsamt. Saknaden är intensiv och fysiskt plågsam.
–
Våra dagliga samtal har berikat mitt liv på ett fantastiskt sätt. Eva var en sanningssägare och därmed blev också vår vänskap rak, tydlig, innerlig, kärleksfull och berörande.
Vi tyckte nästan alltid lika om det allra mesta. Och när vi tyckte olika förklarade Eva tålmodigt varför jag tänkte fel.
En sann läromästare vars klokskap jag för alltid kommer sakna. Men klokskapen hon förmedlade lever för alltid kvar i mitt hjärta och i mina tankar.
–
Allt detta fick jag möjlighet att säga till Eva vid vårt sista samtal som blev ett avsked.
–
Tomrummet efter Eva är påtagligt och kan inte fyllas av någon eller något.
Eva hjälpte mig så otroligt mycket med grundandet av stiftelsen som bär mitt namn och hon guidade mig skickligt genom drygt tio års arbete med stiftelsen.
Eva hade en unik och medfödd intuitiv känsla för rätt och fel. En moralisk kompass vars motstycke jag aldrig mött.
Snabbtänkt, klok, kunnig, orädd, omtänksam, beläst och generös är några ord som jag för alltid kommer förknippa med Eva.
–
Jag tänker på och sörjer med Salvatore och Adam och hela familjen som hon älskade så.
–
Vila i frid älskade vän.
–
–
#evaswartzgrimaldi #💋
–
Tack snälla @photographerkarintornblom för den fina bilden. | Posted on 23/Jul/2024 13:21:45
Check out the latest gallery of Micael Bindefeld



