Erika Åberg Instagram – Innan jag åkte hem från Småland besökte jag Vandalorum @vandalorum ett väldigt bra museum utanför Värnamo. Byggnaden är som en modern tolkning av den röda ladan, väldigt läcker, och nu har den kompletterats med växtlighet runt omkring.
Planteringarna har anpassats väldigt fint till platsen, jag tycker det ser ut som åkrar eller stora blomsterfält men som inte är monotona utan omväxlande och med spännande växtval. Och det är klart, anlitas en landskapsarkitekt i världsklass som Piet Oudolf, så blir det genomtänkt.👌
Inomhus visas utställningen Garden futures: Design som växer. Här finns allt från konkreta föremål som gamla redskap och samtida trädgårdsstolar som man kan provsitta – till visionära idéer om trädgårdens betydelse.
Vissa delar av utställningen gjorde mig väldigt berörd, som fotografier från flyktingläger och ett krigshärjat palats där enskilda människor ändå stoppar ner frön och plantor i jorden för att odla, för att skapa liv och mening. Eller den gamla tanten i en koloniträdgård som omringas av höga, hotande betonghus. Det är som om odlandet är en kamp mot den kalla, stela rationaliteten. Kolla sista filmklippet!
#trädgårdsinspiration #vandalorum @pietoudolf | Posted on 20/Aug/2024 13:22:09



