Meeri Koutaniemi

Meeri Koutaniemi Instagram – Oma mallisto on vihdoin ulkona! 💥 Kaupallisessa yhteistyössä @novitaknits

Vuosi sitten sain ehdotuksen suunnitella oman mallistoni Novitalle. Ei tarvinnut kauaa miettiä vastausta, koska tämä on ollut mun unelma lapsuudesta asti. 🥹 Kuusamossa kasvaessa sain suunnitella ja ommella omia vaatteita jo 7-vuotiaana.

Käsityössä mua on aina kiehtonut niiden perinteet, sekä taito keskittyä ja luoda jotain täysin omalla kielellä, jota vain kädet voivat puhua. 🤲🏼

Malliston nimi, Feral, juontaa juurensa englannin ja latinan sanasta ferus, joka merkitsee kesyttämätöntä. Se viittaa luonnon alkuvoimaan, juuriin ja omaehtoisuuteen. 🪾

Lähdin malliston suunnittelussa liikkeelle siitä, mitä vaatteita itse pitäisin. Halusin ottaa pohjaksi lempivaatteitani ja kokeilla, onnistuisiko ne neule- tai virkattuina versioina. 😊 Nahkaholsterista tuli pitsiholsteri, ja nahkaliivistäni pitsiliivi. Otin vaikutteita 1800-luvun gigot-hihoista, cowboy-kulttuurista, sotilaiden epoleteista ja naisten 1930-luvun työhuiveista.

Koska en ole ammatiltani suunnittelija, oli haastavaa luoda vaatteet tyhjästä. Jotkut malliston tuotteet syntyivät piirtämällä, kuten valkoinen Hypatia-bolero ja Berta-holsteri. Toiset ovat lähtöisin kuvista, joita löysin keräämällä ja yhdistämällä niitä useasta eri lähteestä. 

Mallisto on saanut inspiraationsa ja mallien nimet naisilta, jotka ovat haastaneet heille asetetut roolit, murtaneet esteitä ja toimineet patriarkaalisesta kontrollista huolimatta. Heidän tarinansa ilmentävät vapautta normeista sekä luottamusta omiin vaistoihin ja intuitioon.

Mallistossa on 10 erilaista mallia, joiden ohjeet löydät Novitan lehdestä ja nettisivuilta. 🧶

Kuvausten tiimi oli mun kokoama ihailemistani naisista, kameran takana @rosengard, tyylin takana @silandersanna ja meikin ja hiukset mulle loihti @heidiviivu. 🙏 Novitan käsityövirtuoosi Minna Metsänen teki mun ideoista totta luomalla kaikkiin malleihin toteutustavan ja ohjeet. 🌼

Pidämme mallistosta instaliven tämän viikon torstaina 21.8 kello 15.30. Kysymyksiä saa esittää ja pyrimme vastaamaan kaikkiin! 

Mikä näistä on sun suosikki ja minkä näistä neuloisit tai virkkaisit itse? 🙃

#novitaknits #käsityö | Posted on 19/Aug/2025 23:27:42

Meeri Koutaniemi
Meeri Koutaniemi

Check out the latest gallery of Meeri Koutaniemi