Meeri Koutaniemi

Meeri Koutaniemi Instagram – Vasilii ja Ludmila, löysivät toisensa 7 vuotta sitten Ukrainassa internetin treffisivustolla. Tavatessaan he rakastuivat ja muuttivat yhteen.

Tapasin heidät tällä viikolla Moldovassa. Olen kiertänyt tämän viikon kuvausmatkalla Itä-Euroopan maaseudulla. Nyt istun junassa matkalla Ukrainaan.

Moldovan Greblestissä sijaitsee ukrainalaisten pakolaisten keskus, joka ottaa vastaan haavoittuvassa tilassa olevia ihmisiä, jotka eivät ole saaneet paikkaa muualta. Keskuksessa asuu sekä iäkkäitä että liikuntarajoitteisia ukrainalaisia. Tätä keskusta rahoittavat suomalaiset Diakonissalaitoksen avulla.

Vasilii ja Ludmila päättivät lähteä Ukrainasta viime lokakuussa, kun heidän kaupunkiaan alettiin pommittaa. “Kaikki täällä olivat pommituksen kohteena. Niin päiväkodit, koulut kuin kauppakeskuskukset.”

Ludmilaa hoitunut lääkäri kuoli asuinalueen pommituksissa. “Hänen kerrostalostaan oli jäljellä vain betonimurskaa ja ruumiiden palasia, joista ketään ei voitu enää tunnistaa.” Vasilii kertoo.

Harmonikkaa työkseen soittava Vasilii ja opettajana työskentelevä Ludmila opiskelevat nyt romanian kieltä, jolla he pärjäävät jäädessään asumaan Moldovaan. Molemmat ovat keskuksen avulla saaneet mahdollisuuden opiskella hierojan ammattiin. “Haluamme integroitua nyt tähän uuteen maahan. Kotimme on tuhottu, eikä paluuta ole.”

Ukrainasta on paennut yli 8 miljoonaa pakolaista Venäjän hyökättyä maahan.

Jos viimeisen vuoden aikana olet miettinyt, toivossa tai kyynisyydessä, onko katastrofiavulla ylipäätänsä sodassa merkitystä ihmisten elämän kannalta. Niin, kyllä sillä on. Usein se pelastaa sen.

#Ukraine #moldova #refugeecrisis | Posted on 23/Apr/2023 17:17:30

Meeri Koutaniemi
Meeri Koutaniemi

Check out the latest gallery of Meeri Koutaniemi